Darmowa wysyłka od 100,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Transport rowerów samochodem

2017-06-14
Transport rowerów samochodem

Transport rowerów samochodem

Jaki bagażnik wybrać?

Wakacje lub weekend z rowerami to kapitalny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś jak najwygodniej i najbezpieczniej zabrać ze sobą rowery samochodem, dzisiejszy wpis jest z pewnością dla Ciebie. Producenci bagażników rowerowych opracowali trzy rodzaje rozwiązań: bagażnik na dach, bagażnik na hak holowniczy i bagażnik na tylną klapę. Powinniśmy wiedzieć o nich kilka rzeczy.

Bagażnik na dach

Bagażnik na dach mieści zwykle od 2 do 4 rowerów, w przypadku dużych aut możliwe jest jednak czasami przewożenie nawet 6 jednośladów. Rowery mocowane są równolegle do osi jazdy, za widelec koła do uchwytów na relingach. Do zalet bagażników dachowych należą stosunkowo niska cena i duża odległość rowerów od powierzchni jezdni, przez co nie brudzą się nam one podczas transportu. Problematyczny bywa z kolei załadunek i rozładunek rowerów (trzeba je podnieść na dach i z niego zestawić). Rozwiązanie to może być stosowane wyłącznie w autach osobowych o standardowej wysokości. Jadąc SUV-em z rowerami na dachu moglibyśmy nie zmieścić się pod wiaduktem. (Nie wspominając o gimnastyce towarzyszącej załadunkowi rowerów.) Co do zasady nie powinniśmy też jeździć z takim bagażnikiem podczas wichury. Porywy bocznego wiatru mogą okazać się zwyczajnie groźne: duża powierzchnia rowerów przewożonych na dachu zadziała wówczas jak żagiel.


Bagażnik na hak holowniczy

Bagażniki rowerowe na hak holowniczy pozwalają przewozić od 1 do 3 rowerów. Rowery mocowane są prostopadle do osi jazdy, za ramę. (W niektórych rozwiązaniach za ramę i za koła.). Łatwy dostęp do rowerów, łatwy załadunek, czy lepsza kontrola pojazdu (rowery widzi się cały czas w lusterkach, a boczne podmuchy wiatru nie są dla nas groźne) sprawiły, że jest to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością. Transportując rowery nisko, blisko jezdni, należy się oczywiście liczyć z tym, że po dojechaniu na miejsce będą zakurzone. Z drugiej jednak strony – i jest to szalenie wygodne – mamy tu wolny dach, na którym można umieścić choćby dodatkowy box bagażowy. Bagażniki na hak pasują do każdego rodzaju aut osobowych wyposażonych w hak holowniczy. Nie ma tutaj również żadnych ograniczeń dla SUV-ów i innych wysokich samochodów. Mniejszy niż w przypadku bagażników dachowych opór powietrza samochodu z bagażnikiem na haku, to także niższe spalanie. W zasadzie różnica w cenie w stosunku do bagażnika dachowego, zwraca się już po kilku wyjazdach w trasę.

Bagażnik na tylną klapę

Bagażnik na tylną klapę z funkcjonalnego punktu widzenia jest niemal dokładnym odpowiednikiem bagażnika na hak. Pasuje do nadwozi typu hatchback, kombi, SUV. Różni się natomiast stabilnością, dlatego jeżeli w aucie jest hak, dużo bardziej polecamy właśnie te platformy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 169 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
wszystko ok, kompletny bagażnik, jedynie ramka rejestracji pekla w transporcie ale to nie problem
2024-07-14
Za zamówieniem wszystko ok tylko okazało się że dokładnie taki sam zestaw mocowań mam na moich aktualnych belkach i zakup okazał się zbędny. Pozdrawiam
pixel