Darmowa wysyłka od 100,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką wiązkę elektryczną wybrać?

2017-03-15
Jaką wiązkę elektryczną wybrać?

Wiązka 7 czy 13 pin?

Aby holowana przyczepa mogła legalnie poruszać się po drogach, potrzebuje sprawnych świateł. Z tego względu wraz z hakiem holowniczym instalowane są wiązki kabli, zapewniających zasialnie poszczególnych elementów układu. Na rynku dostępne są wiązki w dwóch standardach: 7 oraz 13 pin. Na czym polega różnica między nimi?

Funkcje wiązek 7 i 13 pinowych

Wiązka złożona z siedmiu przewodów (7 pin), zgodnie z unijnym prawodwastwem – dopuszczalna jest dla przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) poniżej 750 kg. Dlaczego? Odpowiedź w gruncie rzeczy jest bardzo prosta. 7 kabli wystarczy nam do obsługi podstawowych świateł: kierunkowskazów, świateł pozycyjnych, światła stopu i światła przeciwmgielnego. Większe i cięższe przyczepy muszą posiadać dodatkowo własne światło cofania. To z kolei zapewnić nam może wyłącznie wiązka 13-pinowa. Większa wiązka pozwala też na przekazywanie stałego zasilania do przyczepy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku przyczep kempingowych, wyposażonych w lodówki, oświetlenie, czy gniazdka 12V. Dodatkowym atutem 13 pin jest przewód ładowania akumulatora w przyczepie.


Bagażnik rowerowy na haku a wiązka elektryczna

Wybór odpowiedniej wiązki elektrycznej będzie miał też znaczenie, jeśli planujemy przewozić samochodem rowery. Bagażnik rowerowy przyczepiany za samochodem na haku, ma w gruncie rzeczy podobne wymagania jak przyczepa kempingowa. Wymaga on własnych świateł cofania, a do tego potrzebna będzie wiązka 13-pinowa. W obydwu przypadkach (bagażnik rowerowy i przyczepa) dodatkowo zalecane jest odłączenie czujników parkowania oraz światła przeciwmgielnego samochodu (np. poprzez odłączenie styków w gnieździe), tak aby uniknąć:

  • przekazywania błędnych informacji przez czujniki
  • odblasku od światła przeciwmgielnego

Sprawdź, czy Twojemu autu nie będzie potrzebny moduł

Przystępując do montażu haka holowniczego oraz wiązki elektrycznej warto również pamiętać o module. Jego zainstalowania wymaga jednak tylko część samochodów. Brak modułu może w określonych przypadkach powodować konflikt sprzętu z komputerem pokładowym. Wiązki z modułem potrzebują przede wszystkim te auta, których komputery pokładowe posiadają system sterowania CAN Bus. Może być ona także niezbędna w przypadku samochodów wyposażonych w system kontroli oświetlenia informujący o spalonych żarówkach, a także w czujnik cofania. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, warto zasięgnąć rady u mechanika lub autoryzowanego dostawcy haków holowniczych i wiązek.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 26 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
ok
2024-02-19
.
pixel